Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
IvaniÅ¡ević se opraÅ¡ta u Wimbledonu
05-24-2004, 02:36 PM
Zagreb, 24.05.2004. 11:16 (Sportske novosti)

Najbolji hrvatski tenisač Goran IvaniÅ¡ević donio je definitivnu odluku o zavrÅ¡etku karijere, najavivÅ¡i oproÅ¡taj u Wimbledonu.

[Image: space.gif][Image: space.gif][Image: space.gif]Odlučio je negdje u ožujku, u Miamiju. Petnaest velikih godina. I kraj grandiozne karijere. Wimbledon je bio logičan izbor. Jedini pravi. Jedini zapravo. Trava All England Cluba kao trade mark tenisača koji nikog nije ostavio ravnoduÅ¡nim. I kad nije igrao dobro. Uvijek između ljubavi i mržnje, velikog, velikog respekta.

[Image: 1186599_gpehar_v.jpg](AP)
Goran IvaniÅ¡ević odlazi, odlazi u Wimbledonu. Veliki pobjednik, konačni pobjednik. SportaÅ¡ za sva vremena.

"Dvije godine razmiÅ¡ljam. Dvije teÅ¡ke, j..... godine. Operacija ramena, terapije. Igra mi se, nisam spreman. I pitanja koja se vraćaju; nije li možda operacija kriva za sve, ruka koja viÅ¡e nikad neće biti ista. Motiv je bio veliki problem, mnogo toga se promijenilo u dvije godine. Tenis viÅ¡e nije najvažniji, obitelj je postala broj 1. Onda sam shvatio da nema svrhe. Sve sam napravio. Sve Å¡to sam mogao. Da, miran sam."

Dvije godine lutanja

Tako je izgledao. Miran i sretan. Odluka je bila u njegovim rukama, ali je razgovarao s prijateljima koji su to prošli.

"Puno, ili možda najviÅ¡e, sa Zvonom Bobanom. Prijatelj, veliki sportaÅ¡. 'MoraÅ¡ sam osjetiti', rekao je. Nije lako priznati, ali vrijeme curi, jednom moraÅ¡ reći - dosta."

Dvije godine lutanja bez pravog rezultata, jednog dana rame ne bolo, drugog se raspada. JoÅ¡ dva turnira. Queens' Club i Wimbledon. Tako je odlučio. Znao sam da je to Wimbledon onog dana kad mi je rekao: "jesi li siguran da ću igrati u Ateni". Wimbledon, samo Wimbledon. Nije ga bilo od 2001, čekao je, borio se za joÅ¡ jednu priliku. Tamo gdje je sve počelo 1988, iz kvalifikacija, tamo gdje će sve zavrÅ¡iti u ljeto 2004.

"Znam i odlučio sam, ostaje osjećaj olakÅ¡anja. Neće biti lako u Wimbledonu, ali ni mojim suparnicima. Tamo sam uvijek bio opasan, uostalom, osvojio sam kad nitko ne bi stavio kunu na IvaniÅ¡evića. Danas je lakÅ¡e, iako ne znam kako ću se osjećati kad pružim ruku suparniku, kad god to bilo. I kad shvatim da je kraj. Gotovo, nema viÅ¡e. Emotivan sam tip, valjda će kasnije biti lakÅ¡e. To je život, cijeli život, ne možeÅ¡ se pripremiti za takav trenutak. Bit će kako bude. Sve Å¡to želim je odigrati dobro. Najbolje Å¡to mogu."

Neće tražiti joÅ¡ jednu priliku od Gospodina. Zna da nema pravo...

"Motiv, motiv je najveći problem. Lako je igrati, kad bi sve bilo samo u igri, niÅ¡ta lakÅ¡e. Ne možeÅ¡ igrati bez treninga. Nadam se da će ruka biti najbolja za Wimbledon, samo to želim. Odigrati joÅ¡ jedan, jedan kako treba. Iako znam da nije fer tražiti joÅ¡ jednu uslugu od Boga. Tražio sam uslugu prije finala s Patrickom Rafterom. I dobio. Pomozi, nakon toga viÅ¡e ne moram igrati."

Nema boljeg scenarija

[Image: 1186599_gol_v.jpg](AP)
Imao je joÅ¡ jednu želju, Atena i pete Olimpijske igre. Neće se dogoditi.

"Hoću u Atenu, neću u Atenu. I to me mučilo. Opet, zaÅ¡to. Nikad nisam ganjao statistiku. Odigrao sam i dao svoje. U Barceloni sam nosio zastavu, nema boljeg osjećaja. Osvojio dvije bronce (singl i par s Goranom Prpićem). Ne, neću u Atenu. Wimbledon je neÅ¡to drugo. Najveće za svakog tenisača. Nema boljeg oproÅ¡taja. Igrat ću, nadam se, na centralnom terenu. Barem jedan meč. Ne znam Å¡to nosi ždrijeb, iako se nadam da neću izgubiti na centru."

Napravit će neÅ¡to posebno na oproÅ¡taju, neÅ¡to Å¡to nitko nije. Tako smo razgovarali prije nekoliko mjeseci. Ideja je bila sjajna, iako se neće dogoditi.

"Mislio sam zabiti as, pružiti ruku i reći hvala. To je to. As, joÅ¡ jedan, posljednji as u karijeri. Ipak neću, ne mogu. Wimbledon je preveliki turnir, nemam pravo tako otići. Uostalom, nadam se da mogu neÅ¡to napraviti. Ako ždrijeb bude dobar, mogu proći prvi tjedan, onda Å¡to bude. Uvjeren sam da mogu biti opasan u Wimbledonu."

OproÅ¡taj kod kuće? Moguće, iako nije sigurno. Davis cup dvoboj s Belgijancima, u rujnu u Rijeci. Igrači su željeli Split, Goran također. Nije tužan, nije ni razočaran.

"Malo mi je žao, Split je moj grad. Shvaćam da nisu mogli garantirati 700.000 kuna. Nemaju love. Split mi je, uostalom, 2001. pripremio doček i oproÅ¡taj koji je nemoguće sanjati. Samo jednom u životu. Samo u Splitu. Hrvatski oproÅ¡taj? Sve je otvoreno, ali pobjeda nad Belgijancima važnija je od svega. Ne želim raditi pritisak, ali bilo bi lijepo. No, može se dogoditi isključivo posljednjeg dana. Ako bude 3:1 ili 4:0 za nas. Samo tada."

Život uz Samprasa

Sve je napravio, sve Å¡to je mogao. Ima li ipak neÅ¡to Å¡to je mogao drukčije?

"Ne, niÅ¡ta nakon 2001. Dvaput sam bio drugi na svijetu, drugi iza Petea Samprasa. Najvećeg svih vremena. Sampras i ja smo najduže stanovali u top 20. I to je veliko. Tko zna, u nekoj drugoj generaciji možda ne bih bio ni top 10. Možda sam mogao viÅ¡e protiv Samprasa u polufinalu US Opena. I protiv Jima Couriera u četvrtfinalu Roland Garrosa. Glatko je dobio prva dva, ja treći, propustio sam 4:1 u četvrtom. Tko zna kako bi zavrÅ¡ilo da sam izborio peti."

Courier je osvojio Pariz izgubivši samo jedan set. Samo od Gorana.

Tri pobjede do 600

[Image: 1186599_slavlje1_v.jpg](AP)
Godina koja je promijenila sve, Wimbledon 2001. Čovjek s pozivnicom, 125. na svijetu je otiÅ¡ao do kraja. Nitko nije bio tužan, ni Englezi, iako je u polufinalu izbacio Tima Henmana.

"Uvijek ista pitanja. MožeÅ¡ li osvojiti neÅ¡to veliko? I kada? Nikad nisam prestao vjerovati. Wimbledon je ipak neÅ¡to drugo, tamo sam uvijek vjerovao. Ne mogu reći samouvjeren, ali nikad nisam izgubio nadu. I kako se dogodilo, bolje je, tisuću puta bolje, nego da sam osvojio pet. E sad, ako idemo po statistici, imam pravo na neku nadu. I tada, 2001., nisam igrao Roland Garros. I tada je Hajduk bio prvak. U posljednjem kolu protiv Varteksa. Nisam gubio nadu, zaslužio sam jedan, barem jedan. Uostalom, to je rekao i Pete. Jednostavno, moralo se dogoditi. Tipično za mene, u sezoni kad sam igrao najslabije. Sutra će biti lakÅ¡e, viÅ¡e niÅ¡ta ne moram dokazati. Wimbledon je uvijek neÅ¡to drugo. Dva svijeta. Wimbledon i ostali. Barem za mene. Sve Å¡to sam napravio u karijeri? Zadovoljan, jako zadovoljan. Muči me samo omjer finala, dobio sam 22, izgubio 29. Morao sam viÅ¡e."

Dva turnira za tri pojedinačne pobjede. Tri do 600 u karijeri. Malo je tenisača koji su otiÅ¡li toliko daleko.

"To bi bilo sjajno. Nadam se da ću uloviti 600. U Wimbledonu. To bi bilo joÅ¡ bolje, najbolja priča."

Život nakon tenisa? Goran neće u klasičnu mirovinu.

"Senior Tour je već zvao, dogovorio sam neke ekshibicije."

Senior Tour i prilika za veliki uzvrat Johnu McEnroeu.

"Nije uvijek najbolje govorio o mom tenisu, niÅ¡ta osim servisa. Iako se kasnije ispričao, nije mislio tako. Dobro, oprostit ću, John je bio moj idol. Idol na terenu, idol izvan terena."

Goran kao izbornik Davis cup reprezentacije. Nikola Pilić je davno rekao, "kad Goran ode, reprezentacija je njegova".

"Ne znam Å¡to bih rekao. Da i ne. Bio bi dobro voditi dečke s kojima sam igrao, želja postoji. Voditi dečke s kojima sam prijatelj. Toliko toga smo proÅ¡li zajedno."

Dugo je nakon odlaska Gorana Prpića bio sam. Danas je priča drukčija.

"MuÅ¡ki tenis nam nikad nije bio bolji. Trojica među 70. Ljubo može joÅ¡ bolje. Ljubo može u top 10, ali će morati popraviti rezultat na Grand Slam turnirima. Mario i Karlo također mogu viÅ¡e. Tu je i Roko KaranuÅ¡ić. Tri ispod 70. Nekad je to bila znanstvena fantastika. Danas veliki guÅ¡t. Ako sam pomogao samo jedan posto u njihovom razvoju, mogu se smatrati sretnikom. Govorim o tenisačima, iako su cure sjajne. Karolina Å prem prava, Jelena Kostanić nikad bolja."

Iva se mora vratiti

Sjetio se, naravno, Ive Majoli. Kad je osvojila Roland Garros, Goran je među prvima čestitao.

"Žao mi je Ive. Danas bi mogla biti u 20-30. bez problema. Toliko je dobra. Znam Å¡to je proÅ¡la, a bude li se borila, može se vratiti. I meni je bilo teÅ¡ko, kvalifikacije Australian Opena, nisam mogao pronaći teren, negdje uz prugu, poražen u 1.kolu. MoraÅ¡ dotaknuti dno da bi se neÅ¡to veliko dogodilo. I Agassi je bio 125. na svijetu. Sve ostalo se događa u filmu, zapravo samo u bajkama."

Popio je gaziranu vodu. Ja sam ostao na lozi. Potpuno miran, za razliku od novinara koji je teÅ¡ko prihvatio priču o kraju jedne grandiozne karijere. Sve možeÅ¡ zaustaviti, sve osim vremena. Iako mi se čini da je joÅ¡ jučer bio dijete.

[Image: 1186599_statom_v.jpg](AP)
"Sve sam napravio, sve što sam mogao. Dolazi novi izazov. Imam prekrasnu obitelj, najvažnije u životu. Kažu da je najteže odgojiti dijete, biti dobar, pravi tata."

Prvog dana Wimbledona Hrvatska će u Portugalu igrati protiv Engleske. Goran ima scenarij.

"Recimo da ću igrati samo na jedinici."

Zaboravi, igrat ćeÅ¡ na centru.

"Jedinica bi ipak bila bolja, zavrÅ¡im negdje u tri. Odem doma, odgledam utakmicu, i nakon toga u dresu i sa zastavom đir po gradu. To bi bila priča."

Nije i nikad neće biti opterećen etikom najvećeg. Goran je sve osim čovjeka koji će misliti sam na sebe.

"Nisam takva osoba. Rekordi postoje da bi se ruÅ¡ili. Bit ću sretan ako to netko jednog dana popravi. Drago mi je ako su dečki u meni prepoznali vođu, sretan sam ako sam barem 1 posto pomogao u njihovom razvoju."

Petnaest velikih godina. Petnaest najvećih godina. Pobjednik za sva vremena. Goran IvaniÅ¡ević joÅ¡ jednom. Tamo gdje je sve počelo, tamo gdje će sve zavrÅ¡iti. Ljeta 2004...

Neven Bertičević
05-25-2004, 06:21 AM
Are editions/articles from Sportske Novosti to be seen on the Internet?
05-25-2004, 03:14 PM
There is no website of Sportske Novosti on internet

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)